Hydraulik może być potrzebny każdemu. Nie wystarczy, że pojawi się na budowie, aby wykonać instalację hydrauliczną. Ta istniejąca wymaga sprawdzania i wykonywania niezbędnych napraw. Nie zawsze przewidzi się wcześniej, że coś zaczyna się psuć. Awaria hydrauliczna pojawia się niespodziewanie i może być przyczyną wielu szkód. Jakie mogą być efekty? Co robić, kiedy dojdzie do rozszczelnienia instalacji?

Jakie awarie hydrauliczne są najczęściej w domu?

Regularne sprawdzanie stanu instalacji hydraulicznej może uchronić przed poważnymi awariami, które wymagałyby bardziej skomplikowanych prac. Jednak drobne usterki i rozszczelnienia rur pojawiają się nagle. Problem najczęściej występuje w łazience lub kuchni i jest spowodowany pęknięciem wężyka lub zaworu. W rezultacie dochodzi do zalania pomieszczenia, a w przypadku bloków może też dojść do przecieku wody do mieszkania pod nami. Szybka reakcja chroni przed wieloma nieprzyjemnościami. Wyciek wody wiąże się nie tylko z koniecznością wezwania pogotowia hydraulicznego, ale i naprawienia szkód, które ciecz wyrządzi w pomieszczeniu. Do zadań hydraulika należy też udrażnianie rur, w których zalegają nieczystości utrudniające odprowadzanie ścieków. Jednym z pierwszych sygnałów, że potrzebne będzie wsparcie jest wydzielający się z rury nieprzyjemny zapach.

 

hydraulik wroclaw awarie

 

Jak zapobiegać awariom instalacji hydraulicznej?

Częstym błędem, który prowadzi do rozszczelniania i niedrożności instalacji hydraulicznej jest brak konserwacji. To, że nie dzieje się nic niepokojącego nie oznacza, że wszystko jest w porządku. Regularne sprawdzanie działania hydrauliki w domu pozwoli wcześnie zauważyć i zneutralizować problem. Kontrola zalecana jest przynajmniej raz w roku.

Istotne jest też to, jak zabezpieczymy instalację na zimę. Ujemne temperatury sprzyjają pojawianiu się usterek hydraulicznych. Wiele osób zapomina zwłaszcza o rurach prowadzących wodę na zewnątrz (np. do podlewania ogrodu). Żeby nie zostały zniszczone zamarzniętą wodą, należy ją spuścić na czas największych mrozów. Warto pamiętać o zabezpieczeniu i konserwacji instalacji hydraulicznej, aby uniknąć kosztów związanych z naprawą i remontem, który ma usunąć skutki rozszczelnienia rur.

 

Co robić na wypadek awarii hydraulicznej?

Choć część problemów można naprawić samodzielnie, to lepiej wezwać wykwalifikowanego hydraulika. Zawsze pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest odcięcie dopływu wody. To pozwoli uchronić przed całkowitym zalaniem. Jeżeli w pomieszczeniu, w którym doszło do rozszczelnienia instalacji jest elektryka, to trzeba również wyłączyć prąd. Pojawienie się problemu w bloku musi być zgłoszone sąsiadom. Najlepiej, jeśli cały pion nie będzie korzystać z kanalizacji dopóki problem nie zostanie usunięty.

Dopiero po zastosowaniu środków neutralizujących zwiększanie problemu można spokojnie czekać na pogotowie hydrauliczne, a nawet zacząć usuwać wodę, jeśli jest to bezpieczne. Nie należy narażać się na zagrożenie, które nie jest absolutnie konieczne. To tylko zwiększa zakres pracy hydraulika i stwarza nowe kłopoty.

Potrzebujesz pomocy lub indywidualnej oferty
doświadczonego hydraulika?


Zapraszamy serdecznie do kontaktu telefonicznego.


tel. 665 352 202